The Cats

Príbeh

Každý rok sa mačky z okolia Jellica stretávajú na výročnom bále, kde získa jedna z nich život navyše. Počas toho netrpezlivo očakávajú príchod svojho nestora Deuteronomyho. Po celonočnej zábave, kde sa predstavujú jednotlivé mačacie charaktery s ich osobným príbehom, sa na začiatku úsvitu jedna mačka stane vyvolenou.  Vďaka tomu môže vstúpiť do zázračnej uličky Heavyside Layer a byť znovuzrodená v novom mačacom živote.


Charakteristika

Jeden z najslávnejších muzikálov je aj nadlhšie uvádzaným predstavením v histórii newyorského Broadway a londýnskeho West Endu. Po celom svete ho videlo viac ako 67 miliónov divákov. Jeho autorom je Andrew Lloyd Webber, ktorý zložil hudbu a libreto.  Inšpiráciou k tomuto príbehu bola rozprávka o mačkách od spisovateľa Thomasa Stearnsa Eliota. Kvôli svojej imaginácii, výtvarnosti a pestrej scéne patrí muzikál k jedným z najnáročnejších divadelných adaptácií.


Naštudovanie

Muzikál mal svoju premiéru v londýnskom divadle West End koncom roku 1981. Muzikál Cats sa dočkal po celom svete množstva naštudovaní – niektoré boli doslovným broadwayským prepisom, iné sa postavili k adaptácii netradičným spôsobom (ako napríklad Mestské divadlo Brno, ktoré nahradilo typické mačacie masky karnevalovými škraboškami a dej premiestnilo na extravagantný večierok).


Mrazivý moment

Najznámejšou skladbou z muzikálu je jednoznačne Memory – jej ústredná melódia si vyžaduje mimoriadny spevácky rozsah.


Zaujímavosti

– keď prvý krát predstavil námet svojho muzikálu odbornej verejnosti vzbudil A.L. Webber nevôľu a výsmech – kritici nedôverovali scénaru o rozprávkových mačkách. Aj kritiky po prvom predstavení boli nejednoznačné – jedny ho vychvalovali, kým napríklad US Today si mysleli, že predstavenie nie je určené pre väčšinového diváka

– pre uvedenie v newyorskom Broadwai museli stavbári prekopať základy divadla, najväčšiu prácu zabrali vytvorenie otvorov na streche divadla, aby sa mohol uskutočniť realistický odchod Grizzabelly do neba

– Andrew Lloyd Webber je známym milovníkom mačiek “Doma sme vždy mali nejakú mačku a jednu z nich som mal obzvlášť rád. Starú siamskú mačku, ktorá bola zaťažená na Čajkovského. Po počúvaní niektorého z jeho diel bývala vždy sentimentálne založená“.

 

Cats 002

Tiež sa vám može páčiť...

Pridaj komentár