Krysař

Príbeh

Kedysi pokojné mestečko je na pokraji skazy. Ovládli ho premnožené krysy a ľudská nenávisť. Vzniká čoraz väčšie napätie domorodcami a ostrovanmi, ktorí prišli za záhadných okolností o svoju rodnú dedinu. Ostrovania ovládnu svojou ambíciou a korupciou toto mesto. V napätej situácii prichádzaKrysař, ktorého si najme starosta, aby zbavil mesto krýs. Nečakane sa však zamiluje do jeho dcéry Ágnes. Krysař za zlovestných, ale krásnych tónov svojej píšťalky všetky krysy zahubí, ale nešťastnou zhodou okolností zomiera aj jeden občas. Starostovi sa táto nehoda hodí a berie ju ako zámienku, aby nemusel vyplatiť Krysařovi honorár. Vyhodia ho z mesta, ale Krysař sa pod vplyvom lásky ku Ágnes vracia. Konflikt medzi ostrovanmi a domácimi vyvrcholí nepríčetným besnením starousadlíkov, ktorí povraždia všetky dôležité charaktery. Keď napadnú aj Ágnes – Krysař spustí svoju pieseň smrti. Osud dáva na záver Krysařovi a Ágnes požehnanie k spoločnému životu bez nástrah a nenávisti.


Charakteristika

Muzikálová adaptácia vychádza z knižnej novely Viktora Dyka. Autor muzikálu Daniel Landa upravil jednotlivé motívy a zaranžoval všetky piesne, ktoré neskôr vyšli aj na úspešnom dvojalbume. Príbeh je obohatený o hudobné, tanečné i divadelné umenie. Predobrazom hudobného spracovania bola pieseň Krysař, ktorá sa ocitla na debutovom Landovom albume Valčík. Humorné aj lyrické texty sú podčiarknuté expresívnou hudbou.


Naštudovanie

Premiéru mal muzikál siedmeho novembra 1996 v pražskom divadle Ta Fantastika. Neskôr hosťoval v Prešove, rakúskom Klagenfurgu a v Bratislave. Nové naštudovanie sa udialo v roku 2002 v Prahe v Divadle Kalich, kde sa hrá dodnes. V roku 2009 sa začal muzikál hrať aj v košickom divadle Cassia Dance.


Mrazivý moment

pieseň Dechovka – úprimnosť Krysařových jediných priateľov je výrazne podaná v spojení dychovky (ako typický český ekvivalent) a hutnej rockovej gitary.


Zaujímavosti

Daniel Landa stvárnil v muzikále postavu Krysařa, pri hosťovaní v Bratislave hral rozprávača Osud.

Na základe muzikálu vznikol aj krátkometrážny experimentálny filmy Krysař.

 

 

524_1


 

 

Tiež sa vám može páčiť...

Pridaj komentár