Všechno o kytarách

Obrázková encyklopédia Všechno o kytarách je prehľadnou publikáciou, ktorá v sebe spája množstvo fotiek s podrobným textom. Je tu takmer 460 rôznych gitár a vyše 850 farebných fotografií. Všetky fotografie boli zhotovené špeciálne pre túto knihu. Autor knihy Tony Bacon vybral celú škálu gitár, najrôznejších typov – lacné aj drahé modely, štandardnú strednú triedu, až po super extra vzácne kúsky tých najdrahších a exotických prvkov. Tony tvrdí, že zozbieral najlepšiu zbierku gitár. Nachádzajú sa tu gitary z rôznych krajín, rôzneho vzhľadu a rôzneho zamerania. Sú tu ručne vyrábané gitary v obmedzenom množstve, ale aj gitary sériovej výroby. Sú tu aj menej známe typy, ale aj známe gitary, ktoré poznáme z videoklipov, či živých vystúpení a gitary, ktoré “vyrobili” nesmrteľné hity.

Kniha ide aj po historickej línii. Začína sa od 16. a 17. storočia, aby sme sa mohli zoznámiť s históriu gitary a naplno tak mohli oceniť jej súčasnú podobu. V knihe sú gitary, ktoré sa zachovali až do súčasnosti, preto sa nevenujú napríklad predchodcom gitary. V knihe možno vidieť a dočítať sa ako sa gitary menili dobou a ako sami menili dobu. Sú tu zaznamenaní nástrojári individualisti, ale aj veľké továrne. Niekedy je v tom rozpor, lebo ambiciózne plány veľkovýrobcov niekedy skrachovali a na druhej strane sa opäť potvrdil americký sen, že človek s odhodlaním a správnym plánom uspeje aj bez megalomanských ambícií a investícií. V knihe sa preto píše, akú mali inšpiráciu, s akými problémami sa stretávali, čo bolo ich zámerom, ako hľadali nové materiálu a celková problematika konštrukcie.

Zoznámime sa tu aj s ďalšími americkými výrobcami, ktorých trochu zatienil úspech značiek Fender a Gibson a ktoré zahájili v 50. rokoch výrobu masívnych gitár, ako napríklad Epiphone, Rickenbacker, Gretsch. Sú tu zaznamenané akustické gitary, elektro akustické gitary a elektrické gitary všemožných značiek od tých menej známych až po tie najslávnejšie a ich variácie.  Je tu popísaná ich anatómia, konštrukčné rozdiely medzi jednotlivými nástrojmi a podrobnosti nielen pre zberateľov. Sú tu rozobraté gitary a k nim presné popisky k jednotlivým dielom od najzákladnejšieho korpusu až po tie najmenšie čiastky.

Sú tu aj európske gitary, keďže v 60. rokoch zachvátila Európu rovnaká beatová horúčka, ako v Amerike. Zaujímavé sú aj japonské gitary, ktoré sa vyvíjali od právom podceňovaných nástrojov a po kvalitné nástroje, ktoré chcel mať každý gitarista. Sú tu gitary na objednávku, viac strunové, s dvojitým krkom, gitary na cesty a dokonca aj gitarové syntetizátory. Basgitarovým gitarám je v tejto publikácii venované menej priestoru. Na konci knihy je register kvôli prehľadnosti, ktorý oceníte najmä keď hľadáte konkrétny model.  Tony Bacon píše aj marketingovom pozadí, ako je vývoj reklamy nástrojov,   zábery z továrni, dizajn a sú tu zaznamenané aj pokusy prieniku vedy do odboru výroby gitár. A tiež interpreti, ktorí sa zaslúžili o popularizáciu rôznych typov gitár. Gitara je veľmi všestranný nástroj, ktorý  dokáže v sebe skĺbiť harmonické, melodické aj rytmické vlastnosti. Gitara je základ populárnej hudby. Bez nej by sme si nevedeli predstaviť rock, blues, punk, metal, folk rock and roll, džez a ďalšie žánre. Ako tvrdia autori knihy “dokonalá gitara stále ešte nebola vyrobená, ale táto kniha vás zoznámi s väčšinou tých ostatných”.

 

vsechno-o-kytarach-tony-bacon-original

 

Tiež sa vám može páčiť...

Pridaj komentár