N.V.Ú.

Na území Československa je stále ešte raritou, keď punkové kapely vydávajú knihy. Pritom ide v zahraničí o bežný jav. Často krát ide o  veľmi napínavé čítanie plné zaujímavých zážitkov okorenené  netradičným pohľadom do zákulisia kapiel, ktoré sú divoké, nespútané a otvorené.

N.V.Ú. je česká punková legenda, ktorá má toľko zážitkov, že kniha je logickým vyústením. Titul začína rozprávaním formou rozhovoru o začiatkoch kapely. Predstavujú sa v nej zakladajúci členovia, bývalí kolegovia a súčasní muzikanti z klanu N.V.Ú. Pokračuje spontánnou anketou medzi muzikantmi, ktorí spomínajú a hodnotia svojich  kolegov, kamarátov a “konkurentov”. Je tu množstvo príhod, historiek a rozprávania. Najcennejšie sú príhody ešte z obdobia socializmu, keď punk bol na okraji spoločnosti a “normálni” ľudia sa mu vyhýbali oblúkom. Okrem častých rozhovorov sa tu nachádzajú aj niekoľko textov z ich tvorby. Tá tu nie je detailne analyzovaná, skôr je iba do počtu. Nie je to teda žiadna “seriózna” autobiografická publikácia (aj, keď obsahuje aj faktografické pripomienky), ale skôr spomínanie a rozprávanie historiek a pikošiek napr. o odchodoch niektorých členov, alebo o koncertných turné atď.

Negatívom knihy je chaotické usporiadanie, ale možno je to iba nadväznosť na myšlienku punku, že len v chaose sa dá nájsť poriadok.

 

16281996

 

Tiež sa vám može páčiť...

Pridaj komentár