Kamil Peteraj

peteraj_300-r628-st.ir3-_t600Charakteristika textárskej činnosti

Azda najznámejší a najpopulárnejší slovenský textár, ktorý vyšiel z literatúry, konkrétne poézie, najproduktívnejšia bola jeho spolupráca s Pavlom Hammelom a Prúdmi a Mariánom Vargom, ich albumy Zelená pošta, Konvergencie, Stretnutie s tichom, Na druhom programe sna a iné boli viac než iba zozbieranými kolekciami piesní – boli koncepčnými albumami porovnateľnými s Bielym albumom Beatles a i.

Vlastnými slovami o textoch

” Keby som súdil podľa toho, čo ide v rozhlasoch, tak to nie je bohviečo. Možno je to dané aj tým, že si publikum dobré texty nevyžaduje a hádam ani necení tak ako kedysi.”
(zdroj – Pravda 02/10/2007)

”  Pracuje skvele mi skvele s Meky Žbirkom, Robo Grigorov, ktorý si neobyčajne ctí text a je to na jeho pesničkách aj vidno, Pavol Hammel, s ktorým som začínal a s ktorým asi nikdy neskončím, Janko Lehotský, ktorý ma vždy prekvapí skvelou melódiou a okrajovo možno aj ďalší, napríklad veľmi rád robím s Mariánom Vargom.
(zdroj – Pravda 02/10/2007)

” Držím sa hesla: Lenivosť je matka inšpirácie. Preto mi to niekedy (prakticky vždy) trvá dlho, ale nie som asi sám, lebo aj niektorí moji kolegovia, napríklad Boris Filan alebo českí textári Pavel Vrba alebo Zdeněk Rytíř trpia podobnou textárskou chorobou. Tvrdím, že textov netreba písať veľa, stačia za rok tri, štyri, ale musia zasiahnuť. Po celý život som žil z odmietania, lebo keby som prijal všetky ponuky, musel by som zamestnať minimálne desať podtextárov. Text väčšinou napíšem rýchlo, dlho trvá, kým objavíte tému a základné posolstvo. Ak to nemá byť o ničom, treba to najprv „vychodiť“, nechať si to uležaťa potom to korektne spracovať, tak aby spevák nemal v ústach vety, ktoré sa mu vzpriečujú, ale plynú hladko a logicky”.
(zdroj – Pravda 02/10/2007)

” Text sa dá napísať prakticky o všetkom. Vždy je to len otázka vkusových zábran. Neznášam texty, ktoré presahujú hranice istého vkusu”.
(zdroj – Pravda 02/10/2007)

 

Najznámejšie texty:

Prúdy – Medulienka


Robo Grigorov – Pocta Majakovskému


Modus – Úsmev


Miroslav Žbirka – Balada o poľných vtákoch


Kamil Peteraj – Slávne texty slávnych piesní

Tiež sa vám može páčiť...

Pridaj komentár